Tea Party Two Results
Saturday, May 6, 2006 | Sanction #037-005-SSCM

Events 5-8 Index | Team | Swimmer | 1 – 4 | 5 – 8 | 9 – 12 | 13 – 17


Event 5  Women 200-239 200 SC Meter Backstroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston YMCA Central Branch  'A'                   3:35.12    3:16.81   14  
     1) Grandberg, Barbara W56          2) Parzych, Amy W34               
     3) White, Emily W53                4) Fuenmayor, Ernestina W27            
 
Event 5  Men 120-159 200 SC Meter Backstroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District of Columbia Aquatics  'B'                2:25.50    2:14.99   14  
     1) Bellows, Andrew M26             2) Garvin, Brendan M26            
     3) Dutton, Jeffrey M34             4) Richard, Jean-philippe M30        
 
Event 5  Men 160-199 200 SC Meter Backstroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fins Aquatic Club  'A'                            2:10.00    2:07.74   14  
     1) Jordan, Jim M41                 2) Ambrass, Scott M28             
     3) McKinley, Kyle M29              4) Goldthorpe, Brian M28          
  2 Liquid Assets NE Swimming  'C'                    3:00.00    2:43.50   10  
     1) Benjakul, Dan M31               2) Vigneron, Kevin M25            
     3) Mansour, Marc M42               4) Miller, Gregory M42            
 
Event 5  Men 200-239 200 SC Meter Backstroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District of Columbia Aquatics  'A'                2:24.40    2:14.67   14  
     1) Czander, Eric M41               2) Mead, Jeffrey M48              
     3) Williams, Neill M38             4) Koizumi, Kei M38               
  2 Boston YMCA Central Branch  'A'                   2:45.22    2:19.91   10  
     1) Eger, Laszio M61                2) Bruzual, Igor M36              
     3) Bullis, Peter M42               4) Flightner, Barry M33           
  3 Liquid Assets NE Swimming  'A'                    2:20.00    2:26.90    8  
     1) Cooney, Steve M36               2) Hughes, Lee M48                
     3) O'Brien, David M50              4) Mansilla, Franken M46          
  4 Fins Aquatic Club  'C'                            2:38.00    2:39.44    6  
     1) Ciardi, Joseph M37              2) Horan, George M52              
     3) Sprinkle, Randall M43           4) Rooney, Pat M50                
  5 Liquid Assets NE Swimming  'B'                    2:24.00    2:53.00    4  
     1) Duvall, Jim M43                 2) Forrest, Scott M39             
     3) Dubouloz, Stephan M35           4) Hartley, Christopher M45       
 
Event 5  Mixed 160-199 200 SC Meter Backstroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fins Aquatic Club  'C'                            2:20.00    2:23.10   14  
     1) Buehler, Joan W44               2) Curran, Keith M32              
     3) Loy, Patrick Lee M42            4) Cahill, Brian M42              
 
Event 5  Mixed 200-239 200 SC Meter Backstroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MIT Masters Swimming  'A'                         2:42.00    2:42.50   14  
     1) Neumayer, Sebastian M24         2) Burstyn, H. Paris M54          
     3) Melczer, John M42               4) Carstens, Linda W54            
 
Event 6  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rideout, Catie            26 LANES                3:00.00    2:50.79    7  
 
Event 6  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sonan, Andrea             32 MIT                  2:40.00    2:37.81    7  
  2 Atkinson, Karen           31 LANES                3:35.00    3:24.72    5  
 
Event 6  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Maureen            46 MIT                       NT    3:18.71    7  
 
Event 6  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neumayer, Sebastian       24 MIT                  1:50.00    2:06.97    7  
  2 White, Ian                23 TYNA                 2:15.00    2:09.22    5  
  3 Gray, Zachary             23 MESC                 2:09.20    2:12.06    4  
 
Event 6  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheppard, Christopher     28 LANES                1:58.70    1:58.76    7  
  2 Oktavian, Audy            29 LANES                2:05.00    2:04.44    5  
  3 Garvin, Brendan           26 DCAC                 2:02.00    2:09.19    4  
  4 Nguyen, Son               27 MESC                 2:40.00    2:33.23    3  
  5 McGowan, Kevin            29 LANES                2:44.50    2:35.85    2  
  6 Vigneron, Kevin           25 LANES                     NT    2:59.85    1  
 
Event 6  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraus, Fred               33 MIT                  2:25.00    2:23.95    7  
  2 Benjakul, Dan             31 LANES                2:30.70    2:30.38    5  
  3 Demira, Onesimo           33 TYNA                 2:35.00    2:31.79    4  
  4 McGillicuddy, Kevin       31 FINS                      NT    2:54.77    3  
  5 Yeo, Michael              32 LANES                     NT    2:59.36    2  
  6 Fernandez, Pablo          30 DCAC                 4:10.00    3:08.02    1  
 -- Uccellini, Darrick        32 TYNA                 2:22.70         DQ  
 
Event 6  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zgleszewski, Steve        39 LANES                2:35.60    2:44.14    7 
 
Event 6  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campos, Donald            40 MIT                  2:15.00    2:19.20    7  
  2 Dever, Frederick          41 DCAC                 2:20.60    2:19.21    5  
  3 Czander, Eric             41 DCAC                 2:27.00    2:25.64    4  
  4 Cahill, Brian             42 FINS                 2:28.10    2:36.53    3  
  5 Murphy, Mark              41 LANES                2:30.00    2:45.56    2  
  6 Ainslie, Don              40 DSCT                 2:45.00    2:45.86    1  
 
Event 6  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mead, Jeffrey             48 DCAC                 2:20.00    2:27.93    7  
  2 McElroy, Craig            45 TYNA                 2:40.00    2:34.66    5  
  3 Wannamaker, Woods         46 MIT                  2:50.00    2:41.94    4  
  4 Gelinne, Tom              49 TYNA                 2:50.00    2:47.67    3  
  5 Casey, David              48 LANES                2:35.00    2:52.64    2  
  6 Hartley, Christopher      45 LANES                2:40.00    2:55.58    1  
 
Event 6  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, David            50 LANES                2:22.00    2:23.82    7 
  2 Horan, George             52 FINS                 2:45.00    2:34.32    5 
  3 Goldring, Michael         54 TYNA                 3:30.00    3:30.60    4 
 
Event 7  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen           31 LANES                1:33.10    1:31.10    7 
 
Event 7  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buehler, Joan             44 FINS                 1:20.00    1:20.29    7  
 
Event 7  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldthorpe, Brian         28 FINS                 1:03.00    1:01.31    7
  2 Searles, Dave             29 LANES                1:00.00    1:01.47    5  
  3 Guy, Mike                 25 RID                  1:13.00    1:11.43    4 
  4 Vdovjak, Brad             26 MIT                       NT    1:16.32    3 
  5 Meyer, John               25 LANES                1:32.60    1:40.33    2 
 
Event 7  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flightner, Barry          33 BYMCA                1:02.10    1:01.67    7  
  2 Fehlau, Brian             32 LANES                1:01.40    1:04.18    5  
  3 Richard, Jean-philippe    30 DCAC                 1:08.00    1:06.06    4 
  4 Demira, Onesimo           33 TYNA                 1:20.00    1:14.35    3 
  5 Skorodinsky, Eugene       33 TYNA                 1:15.00    1:17.69    2 
  6 Dutton, Jeffrey           34 DCAC                 1:40.00    1:44.74    1 
 
Event 7  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hermanet, Robert          36 TYNA                 1:06.70    1:03.68    7  
  2 Bruzual, Igor             36 BYMCA                1:07.20    1:06.16    5 
  3 Koizumi, Kei              38 DCAC                 1:19.95    1:20.26    4   
 
Event 7  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Jim               41 FINS                 1:03.50    1:05.23    7 
  2 Loy, Patrick Lee          42 FINS                 1:10.80    1:09.73    5  
  3 Dever, Frederick          41 DCAC                 1:10.50    1:10.25    4  
  4 Campos, Donald            40 MIT                  1:07.50    1:14.81    3  
  5 Suzuki, Kozo              43 TYNA                 1:17.50    1:16.00    2 
  6 Dickens, Steven           41 DCAC                 1:19.00    1:19.05    1
  7 Ridout, James             44 DCAC                 1:20.00    1:28.58  
 
Event 7  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rumble, Will              45 DCAC                 1:25.00    1:14.84    7  
 
Event 7  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carson, Charles           52 TYNA                 1:10.00    1:17.18    7 
  2 Malcolm, Tom              52 TYNA                 1:40.00    1:30.50    5  
 
Event 7  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewan, Bill                63 SRI                  1:34.90    1:40.21    7 
 
Event 8  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rideout, Catie            26 LANES                  55.00      45.41    7 
 
Event 8  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           54 MIT                    46.00      45.96    7  
  2 Ehrlich, Soshanna         50 LANES                1:02.00      58.37    5  
 
Event 8  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moynihan, Brian           24 LANES                  42.20      42.99    7  
 
Event 8  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oktavian, Audy            29 LANES                  31.00      30.88    7  
  2 Isgrigg, Peter            25 TYNA                   30.80      34.41    5  
  3 Matthews, Bradley         28 TYNA                   33.20      34.56    4  
  4 Nguyen, Son               27 MESC                   37.00      36.73    3  
  5 Normand, Guillaume        28 LANES                  38.30      38.94    2  
  6 Meyer, John               25 LANES                  41.70      44.11    1  
  7 Whittaker, Stuart         29 Unattached             45.00      44.72  
 
Event 8  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             32 LANES                  32.40      32.27    7  
  2 Campea, Scott             31 TYNA                   32.00      33.00    5  
  3 Macomber, Michael         30 LANES                  37.50      36.19    4  
  4 McGillicuddy, Kevin       31 FINS                   40.60      40.87    3  
  5 Yeo, Michael              32 LANES                  52.00      42.04    2  
 
Event 8  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           38 DCAC                   32.50      32.91    7  
  2 Greene, Bob               38 LANES                  34.50      36.72    5  
  3 Zgleszewski, Steve        39 LANES                  38.50      40.10    4  
  4 Dolgins, Eric             39 TYNA                   43.10      42.01    3  
  5 Cooper, Michael           35 RID                       NT      47.26    2  
  6 Dubouloz, Stephan         35 LANES                1:07.00      50.67    1  
 
Event 8  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putterman, Dean           44 Unattached                NT      32.20    7  
  2 Duvall, Jim               43 LANES                  34.20      35.46    5  
  3 Crowley, Kevin            42 MESC                   37.67      38.17    4  
  4 Melczer, John             42 MIT                    41.00      41.52    3  
  5 Coombs, John              44 LANES                  38.00      41.70    2  
  6 Sprinkle, Randall         43 FINS                   44.00      45.09    1  
  7 Lau, Kent                 44 TYNA                   44.00      45.35  
 
Event 8  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Philpy, Paul              46 LANES                  36.20      37.84    7  
  2 Basham, Mark              47 TYNA                   38.00      39.94    5  
  3 Hughes, Lee               48 LANES                  43.00      40.92    4  
  4 Estabrook, Todd           47 UCLUB                     NT      42.01    3  
  5 Wannamaker, Woods         46 MIT                    50.00      44.59    2  
  6 Sabourin, Daniel          49 RID                    50.00      47.24    1  
 
Event 8  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaRochelle, James         51 CMSC                   34.50      35.48    7  
  2 Malcolm, Tom              52 TYNA                   45.00      42.94    5  
  3 Burstyn, H. Paris         54 MIT                    40.00      43.52    4  
  4 Goldring, Michael         54 TYNA                   49.60      46.05    3  
 
Event 8  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beaudry, Paul             55 RID                    43.10      43.53    7  
 
Event 8  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis           63 TRIY                   35.50      36.14    7  
  2 Eger, Laszio              61 BYMCA                  45.00      44.68    5