Tea Party Two Results
Saturday, May 6, 2006 | Sanction #037-005-SSCM

Events 9-12 Index | Team | Swimmer | 1 – 4 | 5 – 8 | 9 – 12 | 13 – 17


Event 9  Men 120-159 200 SC Meter Butterfly Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 District of Columbia Aquatics  'B'                2:25.50    2:06.82   14  
     1) Bellows, Andrew M26             2) Garvin, Brendan M26            
     3) Fernandez, Pablo M30            4) Richard, Jean-philippe M30             
 
Event 9  Men 160-199 200 SC Meter Butterfly Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fins Aquatic Club  'A'                            1:57.30    1:57.56   14  
     1) McKinley, Kyle M29              2) Jordan, Jim M41                
     3) Loy, Patrick Lee M42            4) Goldthorpe, Brian M28               
  2 Liquid Assets NE Swimming  'B'                    2:04.00    2:08.54   10  
     1) Keith, Al M46                   2) Coombs, John M44               
     3) O'Hara, Mike M34                4) Searles, Dave M29                    
 
Event 9  Men 200-239 200 SC Meter Butterfly Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fins Aquatic Club  'B'                            2:16.50    2:04.18   14  
     1) Ciardi, Joseph M37              2) Curran, Keith M32              
     3) Sprinkle, Randall M43           4) Horan, George M52               
  2 Team New York Aquatics  'B'                            NT    2:09.92   10  
     1) Demira, Onesimo M33             2) Malcolm, Tom M52               
     3) Carson, Charles M52             4) Campea, Scott M31              
  3 Team New York Aquatics  'A'                            NT    2:10.77    8  
     1) Suzuki, Kozo M43                2) Hess, Philip M44               
     3) Hirose, Scott M40               4) Hermanet, Robert M36           
  4 Fins Aquatic Club  'C'                            2:11.30    2:15.68    6  
     1) Ambrass, Scott M28              2) Buehler, Joan W44              
     3) Rooney, Pat M50                 4) Cahill, Brian M42              
  5 District of Columbia Aquatics  'A'                2:15.60    2:16.74    4  
     1) Ridout, James M44               2) Dever, Frederick M41           
     3) Rumble, Will M45                4) Dickens, Steven M41                 
 
Event 9  Mixed 160-199 200 SC Meter Butterfly Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston YMCA Central Branch  'A'                   2:21.14    2:22.93   14  
     1) Bullis, Peter M42               2) Parzych, Amy W34               
     3) Fuenmayor, Ernestina W27        4) Bruzual, Igor M36                   
  2 Liquid Assets NE Swimming  'A'                    3:00.50    2:34.47   10  
     1) Meyer, John M25                 2) Atkinson, Karen W31            
     3) Wagner, Marissa W27             4) Casey, David M48                 
 
Event 10  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Marissa           27 LANES                     NT   12:03.23    7  
 
Event 10  Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen           31 LANES               11:16.10   11:29.35    7  
 
Event 10  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Emily              53 BYMCA               13:00.00   13:02.07    7  
 
Event 10  Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            78 YNS                 19:00.00   19:24.28    7  
 
Event 10  Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Ian                23 TYNA                10:05.00    9:46.86    7  
 
Event 10  Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheppard, Christopher     28 LANES                8:45.50    8:49.62    7  
  2 McGowan, Kevin            29 LANES               12:20.00   11:33.87    5  
 
Event 10  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flightner, Barry          33 BYMCA                9:45.00    9:34.77    7  
  2 Demira, Onesimo           33 TYNA                11:00.00   10:55.81    5  
  3 Fernandez, Pablo          30 DCAC                16:30.00   14:06.36    4  
  4 Dutton, Jeffrey           34 DCAC                14:50.20   14:17.13    3  
 
Event 10  Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koizumi, Kei              38 DCAC                11:27.90   11:37.12    7  
 
Event 10  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dever, Frederick          41 DCAC                10:30.00   10:23.18    7  
  2 Dickens, Steven           41 DCAC                11:25.00   11:27.31    5  
  3 Cahill, Brian             42 FINS                10:04.30   11:35.69    4  
  4 Joslin, Keith             42 FINS                13:00.00   12:12.53    3  
  5 Mansour, Marc             42 LANES               12:40.00   12:43.74    2  
 
Event 10  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rumble, Will              45 DCAC                12:30.00   10:58.48    7  
  2 Nicholson, Colin          45 RID                 12:00.00   12:50.12    5  
  3 Hartley, Christopher      45 LANES               12:45.00   13:05.25    4  
 
Event 10  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horan, George             52 FINS                12:30.00   11:10.57    7  
 
Event 10  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszio              61 BYMCA               12:00.00   11:32.83    7  
 
Event 11  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuenmayor, Ernestina      27 BYMCA                1:26.20    1:25.48    7  
 
Event 11  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sonan, Andrea             32 MIT                  1:20.00    1:23.55    7 
 
Event 11  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buehler, Joan             44 FINS                 1:27.00    1:23.73    7 
 
Event 11  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           54 MIT                       NT    1:36.10    7  
  2 Mulderig, Sheilagh        54 UCLUB                2:00.00    1:41.61    5 
 
Event 11  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grandberg, Barbara        56 BYMCA                2:21.90    2:26.84    7 
 
Event 11  Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neumayer, Sebastian       24 MIT                    59.00    1:10.12    7  
 
Event 11  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheppard, Christopher     28 LANES                1:01.00    1:01.91    7  
  2 Bellows, Andrew           26 DCAC                 1:07.10    1:05.98    5  
  3 Garvin, Brendan           26 DCAC                 1:08.00    1:07.80    4   
  4 Vdovjak, Brad             26 MIT                       NT    1:15.77    3  
  5 Nguyen, Son               27 MESC                 1:24.00    1:23.48    2  
 
Event 11  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uccellini, Darrick        32 TYNA                 1:11.50    1:12.67    7   
  2 Skorodinsky, Eugene       33 TYNA                 1:20.00    1:30.12    5  
  3 Ghali, Nadeem             31 TYNA                 1:45.00    1:36.99    4 

Event 11  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           38 DCAC                 1:09.00    1:07.20    7  
  2 Koizumi, Kei              38 DCAC                 1:15.50    1:16.36    5  
  3 Gottlieb, Jason           36 LANES                1:22.00    1:18.25    4  
 
Event 11  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czander, Eric             41 DCAC                 1:15.00    1:12.94    7   
  2 Hirose, Scott             40 TYNA                 1:14.00    1:14.52    5  
  3 Melczer, John             42 MIT                  1:25.00    1:25.92    4 
  4 Ridout, James             44 DCAC                 1:15.00    1:31.93    3 
 
Event 11  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keith, Al                 46 LANES                1:25.30    1:21.24    7  
  2 Henderson, Donald         48 DCAC                 1:35.00    1:28.62    5  
  3 Gelinne, Tom              49 TYNA                 1:45.00    1:34.02    4 

Event 11  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwass, Peter              53 LANES                1:30.00    1:25.45    7 
 
Event 12  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parzych, Amy              34 BYMCA                  36.50      36.59    7  
  2 Atkinson, Karen           31 LANES                  37.30      36.77    5  
 
Event 12  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Contreras, Sandra         38 CMSC                      NT      45.72    7  
 
Event 12  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           54 MIT                    43.00      42.16    7  
 
Event 12  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary             23 MESC                   32.70      32.18    7  
 
Event 12  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oktavian, Audy            29 LANES                  27.00      26.59    7  
  2 Goldthorpe, Brian         28 FINS                   27.00      27.18    5  
  3 Searles, Dave             29 LANES                  27.40      27.29    4  
  4 Guy, Mike                 25 RID                    30.00      31.16    3  
  5 Vigneron, Kevin           25 LANES                     NT      41.80    2  
 
Event 12  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flightner, Barry          33 BYMCA                  28.40      27.95    7  
  2 Fehlau, Brian             32 LANES                  28.20      27.99    5  
  3 O'Hara, Mike              34 LANES                  29.00      29.88    4  
  4 Macomber, Michael         30 LANES                  30.00      31.59    3  
  5 Curran, Keith             32 FINS                   31.00      32.27    2  
  6 Benjakul, Dan             31 LANES                  33.50      35.40    1  
  7 Fernandez, Pablo          30 DCAC                 1:20.00      43.26  
 
Event 12  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruzual, Igor             36 BYMCA                  28.70      28.37    7  
  2 Hermanet, Robert          36 TYNA                   29.20      28.71    5  
  3 Greene, Bob               38 LANES                  29.30      30.28    4  
  4 Cooney, Steve             36 LANES                  30.00      30.97    3  
  5 Ciardi, Joseph            37 FINS                   35.00      35.97    2  
  6 Dolgins, Eric             39 TYNA                   41.70      38.92    1  
  7 Nasir, Ramzi              37 LANES                     NT      39.72  
 
Event 12  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Jim               41 FINS                   27.80      28.05    7  
  2 Putterman, Dean           44 Unattached                NT      29.02    5  
  3 Ainslie, Don              40 DSCT                   29.60      29.78    4  
  4 Loy, Patrick Lee          42 FINS                   29.90      30.04    3  
  5 Campos, Donald            40 MIT                    28.80      30.24    2  
  6 Dever, Frederick          41 DCAC                   30.40      30.87    1  
  7 Miller, Gregory           42 LANES                  32.00      31.93  
  8 Duvall, Jim               43 LANES                  31.60      32.97  
  9 Bullis, Peter             42 BYMCA                  32.90      33.87  
 10 Sprinkle, Randall         43 FINS                      NT      35.35  
 11 Dickens, Steven           41 DCAC                   36.00      35.60  
 12 Coombs, John              44 LANES                  35.00      35.93  
 13 Murphy, Mark              41 LANES                  44.00      38.64  
 14 Crowley, Kevin            42 MESC                   35.50      38.72  
 -- Hess, Philip              44 TYNA                   39.00         DQ  
 
Event 12  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mansilla, Franken         46 LANES                  32.00      32.12    7  
  2 McElroy, Craig            45 TYNA                   42.00      36.58    5  
  3 Casey, David              48 LANES                  37.00      36.71    4  
  4 Basham, Mark              47 TYNA                   40.00      43.34    3  
 
Event 12  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carson, Charles           52 TYNA                   33.00      31.26    7  
  2 Burstyn, H. Paris         54 MIT                       NT      39.40    5  
 
Event 12  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewan, Bill                63 SRI                    40.20      40.23    7