Tea Party Three Results
Saturday, May 3, 2008 | Sanction #039-005-SSCM

Events 13-17 Index | Swimmer | 1 – 4 | 5 – 8 | 9 – 12 | 13 – 17


Event 13  Men 120-159 200 SC Meter Breaststroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston College Masters  'A'                       2:30.00    2:42.89   14  
     1) Caines, Eric M28                2) DeSisto, Chris M45             
     3) Mullin, Brian M33               4) DeHart, Pieter M30             
       39.10  1:25.11  2:06.84  2:42.89                                    
 
Event 13  Men 160-199 200 SC Meter Breaststroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets NE Swimming  'A'                    2:37.00    2:29.71   14  
     1) McNeal, Patrick M30             2) Philpy, Paul M48               
     3) Duvall, Jim M45                 4) Martini, Paolo M41             
       40.26  1:16.53  1:52.45  2:29.71                                    
  2 Fins Aquatic Club  'A'                                 NT    2:41.59   10  
     1) Boyd, Ray M42                   2) Lee Loy, Patrick M44           
     3) Clegg, Dennis M39               4) Creech, Tom M42                
       39.53  1:24.17  2:02.17  2:41.59                                    
  3 Liquid Assets NE Swimming  'B'                    3:00.00    2:54.98    8  
     1) Bowne, Greg M37                 2) Dubouloz, Stephan M37          
     3) Murphy, Mark M43                4) Heffernan, Sean M58            
       43.32  1:15.56  2:21.02  2:54.98                                    
 
Event 13  Men 200-239 200 SC Meter Breaststroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team New York Aquatics  'A'                       2:30.00    2:53.42   14  
     1) Cairns, Brian M39               2) Goldring, Michael M56          
     3) Lau, Kent M46                   4) Malcolm, Tom M54               
       42.55  1:27.45  2:09.78  2:53.42                                    
 
Event 13  Mixed 120-159 200 SC Meter Breaststroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets NE Swimming  'C'                    3:20.00    3:29.15   14  
     1) Ehrlich, Soshanna W52           2) McGowan, Kevin M31             
     3) Johnson, Robb M46               4) Wagner, Marissa W29            
     1:03.47  1:49.89  2:31.15  3:29.15                                    
 
Event 13  Mixed 160-199 200 SC Meter Breaststroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston YMCA Central Branch  'A'                   2:57.00    3:13.61   14  
     1) Wagner, Gretchen W33            2) White, Emily W55               
     3) Brookman, Monica W33            4) Barrus, Steve M44              
       47.19  1:38.14  2:32.74  3:13.61                                    
 
Event 14  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karjala, Heather          24 LANES                1:07.00    1:11.03    7  
       34.01  1:11.03                                                      
  2 Menezes, Maya             24 YNS                  1:24.29    1:24.52    5  
       39.08  1:24.52                                                      
 
Event 14  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caines, Laurie            28 BC                        NT    1:25.79    7  
       40.11  1:25.79                                                      
 
Event 14  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen           33 LANES                1:09.00    1:16.04    7  
       36.17  1:16.04                                                      
  2 Wagner, Gretchen          33 BYMCA                1:16.00    1:35.01    5  
       45.77  1:35.01                                                      
 
Event 14  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banker, Margaret          35 YNS                  1:35.00    1:37.51    7  
       44.85  1:37.51                                                      
 
Event 14  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Emily              55 BYMCA                1:26.40    1:29.15    7  
       42.38  1:29.15                                                      
 
Event 14  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bettencourt, Gregory      23 JA                     55.07      56.92    7  
       27.62    56.92                                                      
  2 Ducker, Michael           22 LANES                1:04.00    1:07.56    5  
       32.39  1:07.56                                                      
 
Event 14  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caines, Eric              28 BC                   1:01.99    1:02.24    7  
       23.55  1:02.24                                                      
  2 Emaus, Patrick            25 LANES                1:04.00    1:04.97    5  
       30.79  1:04.97                                                      
  3 Knolle, Johannes          25 BUMS                 1:06.00    1:06.02    4  
       31.97  1:06.02                                                      
  4 D'Allessio, Luca          25 BUMS                 1:08.00    1:06.48    3  
       32.57  1:06.48                                                      
  5 Moynihan, Brian           26 LANES                1:12.00    1:11.37    2  
       34.34  1:11.37                                                      
 
Event 14  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Searles, Dave             31 LANES                  56.92      57.08    7  
       27.77    57.08                                                      
  2 Benjakul, Dan             33 LANES                1:05.00    1:04.67    5  
       29.19  1:04.67                                                      
  3 McNeal, Patrick           30 LANES                1:09.00    1:08.14    4  
       32.79  1:08.14                                                      
  4 McGowan, Kevin            31 LANES                1:11.00    1:10.85    3  
       34.99  1:10.85                                                      
 
Event 14  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, Matt             36 LANES                1:08.00    1:03.35    7  
       30.39  1:03.35                                                      
  2 Clegg, Dennis             39 FINS                 1:08.00    1:10.33    5  
       34.32  1:10.33                                                      
  3 Chamberlain, Randall      39 TNYA                 1:12.26    1:13.79    4  
       35.94  1:13.79                                                      
  4 Nasir, Ramzi              39 LANES                1:10.00    1:15.43    3  
       35.23  1:15.43                                                      
  5 Dubouloz, Stephan         37 LANES                1:32.00    1:18.40    2  
       38.28  1:18.40                                                      
 
Event 14  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Creech, Tom               42 FINS                 1:01.38    1:03.28    7  
       31.16  1:03.28                                                      
  2 Martini, Paolo            41 LANES                1:04.00    1:03.76    5  
       31.19  1:03.76                                                      
  3 Barrus, Steve             44 BYMCA                1:07.50    1:08.72    4  
       33.43  1:08.72                                                      
  4 Roberts, Michael          44 LANES                     NT    1:10.13    3  
       34.04  1:10.13                                                      
  5 Wyman, Rhys               44 ANA                  1:15.25    1:14.02    2  
       35.81  1:14.02                                                      
  6 Castillo, Joaquin         42 MACC                 1:14.60    1:16.61    1  
       36.31  1:16.61                                                      
  7 Hu, Ben                   42 TSUN                 1:12.00    1:16.95  
       36.74  1:16.95                                                      
  8 Boyd, Ray                 42 FINS                 1:15.00    1:17.92  
       37.56  1:17.92                                                      
  9 Murphy, Mark              43 LANES                1:10.00    1:20.33  
       36.38  1:20.33                                                      
 10 Mansour, Marc             44 LANES                1:20.00    1:21.37  
       38.81  1:21.37                                                      
 
Event 14  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suzuki, Kozo              45 TNYA                 1:07.50    1:08.02    7  
       33.29  1:08.02                                                      
  2 Rumble, Will              47 DCAC                 1:05.00    1:08.99    5  
       33.09  1:08.99                                                      
  3 DeSisto, Chris            45 BC                   1:15.00    1:12.63    4  
       35.13  1:12.63                                                      
 
Event 14  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: James and Patricia Murphy
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, David            52 LANES                1:04.00    1:05.01    7  
       30.88  1:05.01                                                      
  2 Casey, David              50 LANES                1:11.00    1:10.54    5  
       34.36  1:10.54                                                      
  3 Robinson, Jim             51 GSP                  1:15.00    1:14.58    4  
       36.37  1:14.58                                                      
 
Event 15  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Immediate Connections, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karjala, Heather          24 LANES                  47.00      42.32    7  
 
Event 15  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Immediate Connections, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caines, Laurie            28 BC                        NT      56.81    7  
 
Event 15  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Immediate Connections, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny             31 BC                     36.00      42.00    7  
 
Event 15  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Immediate Connections, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banker, Margaret          35 YNS                    50.00      51.45    7  
  2 Acevedo, Kristine         37 LANES                  55.00      52.91    5  
 
Event 15  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Immediate Connections, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rochette, Mike            25 JA                     35.00      33.67    7  
  2 Nguyen, Son               29 MESC                   39.99      36.98    5  
  3 Rocuts, Fredy             27 Unattached                NT      37.41    4  
  4 Emaus, Patrick            25 LANES                  35.00      37.50    3  
 
Event 15  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Immediate Connections, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeHart, Pieter            30 BC                     33.03      32.42    7  
  2 Searles, Dave             31 LANES                  31.25      32.49    5  
 
Event 15  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Immediate Connections, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gottlieb, Jason           38 LANES                  37.90      36.05    7  
  2 Bowne, Greg               37 LANES                  50.00      42.47    5  
 
Event 15  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Immediate Connections, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Creech, Tom               42 FINS                   31.25      33.92    7  
  2 Lee Loy, Patrick          44 FINS                   34.33      35.27    5  
 
Event 15  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Immediate Connections, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mansilla, Franken         48 LANES                  32.00      36.06    7  
 
Event 15  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Immediate Connections, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               53 LANES                  33.33      37.63    7  
  2 Robinson, Jim             51 GSP                    48.00      47.47    5  
 
Event 16  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: Christopher Hartley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karjala, Heather          24 LANES                1:26.00    1:26.69    7  
       40.30  1:26.69                                                      
  2 Bean, Laura               23 LANES                1:30.00    1:27.97    5  
       41.46  1:27.97                                                      
 
Event 16  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: Christopher Hartley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny             31 BC                   1:15.00    1:23.95    7  
       39.95  1:23.95                                                      
  2 Brookman, Monica          33 BYMCA                1:55.00    1:53.73    5  
       55.11  1:53.73                                                      
 
Event 16  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: Christopher Hartley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Acevedo, Kristine         37 LANES                1:55.00    2:01.66    7  
       55.69  2:01.66                                                      
 
Event 16  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: Christopher Hartley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bettencourt, Gregory      23 JA                   1:07.07    1:07.87    7  
       31.62  1:07.87                                                      
  2 Cronin, Nathan            24 JA                   1:45.07    1:11.16    5  
       33.17  1:11.16                                                      
  3 Ducker, Michael           22 LANES                1:15.00    1:24.54    4  
       39.88  1:24.54                                                      
 
Event 16  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: Christopher Hartley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chesson, Win              25 TNYA                 1:03.83    1:05.82    7  
       30.35  1:05.82                                                      
  2 Caines, Eric              28 BC                   1:11.79    1:12.91    5  
       33.67  1:12.91                                                      
  3 Moynihan, Brian           26 LANES                1:36.00    1:23.71    4  
       40.89  1:23.71                                                      
  4 Emaus, Patrick            25 LANES                1:26.50    1:27.78    3  
       41.96  1:27.78                                                      
 
Event 16  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: Christopher Hartley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chamberlain, Randall      39 TNYA                 1:23.50    1:24.21    7  
       40.24  1:24.21                                                      
  2 Clegg, Dennis             39 FINS                 1:30.00    1:28.94    5  
       39.94  1:28.94                                                      
  3 Nasir, Ramzi              39 LANES                1:36.00    1:36.30    4  
       42.96  1:36.30                                                      
 
Event 16  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: Christopher Hartley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee Loy, Patrick          44 FINS                 1:11.25    1:13.16    7  
       33.46  1:13.16                                                      
  2 Hu, Ben                   42 TSUN                 1:25.00    1:28.18    5  
       41.44  1:28.18                                                      
  3 Mansour, Marc             44 LANES                1:40.00    1:33.93    4  
       46.50  1:33.93                                                      
  4 Tripler, Chris            40 YNS                  1:28.00    1:35.32    3  
       47.20  1:35.32                                                      
 
Event 16  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: Christopher Hartley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seligman, James           49 LANES                1:19.00    1:20.13    7  
       37.55  1:20.13                                                      
  2 Philpy, Paul              48 LANES                1:18.00    1:21.75    5  
       38.08  1:21.75                                                      
  3 Coombs, John              46 LANES                1:30.00    1:23.48    4  
       40.54  1:23.48                                                      
  4 DeSisto, Chris            45 BC                   1:35.00    1:28.50    3  
       41.69  1:28.50                                                      
  5 Johnson, Robb             46 LANES                1:30.00    1:36.02    2  
       49.11  1:36.02                                                      
 
Event 16  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: Christopher Hartley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               53 LANES                1:15.11    1:14.28    7  
       35.02  1:14.28                                                      
 
Event 16  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: Christopher Hartley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldring, Michael         56 TNYA                 1:42.50    1:45.91    7  
       54.25  1:45.91                                                      
 
Event 17  Men 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets NE Swimming  'A'                    2:04.00    2:03.79   14  
     1) Emaus, Patrick M25              2) Moynihan, Brian M26            
     3) Biethan, Jay M24                4) Ducker, Michael M22            
       31.12  1:02.89  1:34.72  2:03.79                                    
 
Event 17  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team New York Aquatics  'A'                       1:55.00    1:57.21   14  
     1) Isgrigg, Pete M27               2) Suzuki, Kozo M45               
     3) Cairns, Brian M39               4) Chesson, Win M25               
       26.04    57.41  1:27.18  1:57.21                                    
  2 Liquid Assets NE Swimming  'D'                    2:23.00    2:20.97   10  
     1) Bowne, Greg M37                 2) McGowan, Kevin M31             
     3) Murphy, Mark M43                4) Kozuch, Michael M38            
       33.77  1:06.93  1:42.97  2:20.97                                    
 
Event 17  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets NE Swimming  'B'                    2:04.00    1:56.00   14  
     1) Gottlieb, Jason M38             2) Roberts, Michael M44           
     3) O'Brien, David M52              4) Benjakul, Dan M33              
       28.72    57.57  1:27.44  1:56.00                                    
  2 Fins Aquatic Club  'A'                            2:00.00    2:03.32   10  
     1) Clegg, Dennis M39               2) Ryan, Robert M43               
     3) Boyd, Ray M42                   4) Lee Loy, Patrick M44           
       30.79  1:05.43  1:34.52  2:03.32                                    
  3 Liquid Assets NE Swimming  'C'                    2:12.00    2:07.44    8  
     1) Duvall, Jim M45                 2) Seligman, James M49            
     3) Johnson, Robb M46               4) Coombs, John M46               
       32.83  1:03.86  1:39.27  2:07.44                                    
 
Event 17  Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston College Masters  'A'                       2:08.00    2:10.60   14  
     1) Caines, Laurie W28              2) Caines, Eric M28               
     3) Harvey, Jenny W31               4) DeHart, Pieter M30             
       37.90  1:10.96  1:43.84  2:10.60                                    
 
Event 17  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA of the North Shore  'A'                           NT    2:20.54   14  
     1) Strom, John M27                 2) Banker, Margaret W35           
     3) Menezes, Maya W24               4) Tripler, Chris M40             
       27.22  1:08.45  1:46.18  2:20.54                                    
 
Event 17  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets NE Swimming  'E'                    2:58.00    2:54.88   14  
     1) Acevedo, Kristine W37           2) Ehrlich, Soshanna W52          
     3) Mansour, Marc M44               4) Bullis, Peter M44              
       33.19  1:46.60  2:23.32  2:54.88