Tea Party Three Results
Saturday, May 3, 2008 | Sanction #039-005-SSCM

Events 5-8 Index | Swimmer | 1 – 4 | 5 – 8 | 9 – 12 | 13 – 17


Event 5  Men 120-159 200 SC Meter Backstroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets NE Swimming  'B'                    2:37.00    2:37.35   14  
     1) Mansour, Marc M44               2) Moynihan, Brian M26            
     3) Benjakul, Dan M33               4) Emaus, Patrick M25             
       45.15  1:28.16  2:07.16  2:37.35                                    
 
Event 5  Men 160-199 200 SC Meter Backstroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets NE Swimming  'A'                    2:15.00    2:23.70   14  
     1) Fehlau, Brian M34               2) Gottlieb, Jason M38            
     3) Mansilla, Franken M48           4) Nixon, John M53                
       36.96  1:12.80  1:50.09  2:23.70                                    
 
Event 5  Mixed 120-159 200 SC Meter Backstroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston College Masters  'A'                       2:25.00    2:43.67   14  
     1) Caines, Laurie W28              2) Torres, Leonardo M38           
     3) Caines, Eric M28                4) Mullin, Brian M33              
       56.03  1:35.17  2:07.99  2:43.67                                    
 
Event 5  Mixed 160-199 200 SC Meter Backstroke Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston YMCA Central Branch  'A'                        NT    3:15.86   14  
     1) Tabor, Anna W32                 2) White, Emily W55               
     3) Barrus, Steve M44               4) Brookman, Monica W33           
       52.91  1:41.50  2:22.11  3:15.86                                    
 
Event 6  Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorko, Allison            21 MESC                 2:29.00    2:41.46    7  
       38.62  1:19.87  2:01.02  2:41.46                                    
  2 Menezes, Maya             24 YNS                  3:14.78    3:02.94    5  
       40.39  1:27.11  2:15.91  3:02.94                                    
  3 Bean, Laura               23 LANES                3:15.00    3:05.50    4  
       41.06  1:28.01  2:17.20  3:05.50                                    
 
Event 6  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen           33 LANES                3:17.00    3:32.04    7  
       44.23  1:37.48  2:33.95  3:32.04                                    
 
Event 6  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banker, Margaret          35 YNS                  3:52.70    3:44.24    7  
       46.34  3:44.24                                                      
 
Event 6  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bettencourt, Gregory      23 JA                   2:05.07    2:03.46    7  
       29.94  1:01.72  1:33.15  2:03.46                                    
  2 Biethan, Jay              24 LANES                2:10.08    2:26.44    5  
       33.59  1:10.96  1:49.39  2:26.44                                    
 
Event 6  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chesson, Win              25 TNYA                 2:02.02    2:03.74    7  
       29.50  1:02.12  1:33.52  2:03.74                                    
  2 D'Allessio, Luca          25 BUMS                 2:30.00    2:22.48    5  
       32.32  1:07.64  1:44.89  2:22.48                                    
  3 Knolle, Johannes          25 BUMS                 2:22.00    2:34.14    4  
       32.60  1:09.22  1:50.36  2:34.14                                    
 
Event 6  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Searles, Dave             31 LANES                2:07.23    2:10.72    7  
       29.66  1:02.41  1:35.93  2:10.72                                    
  2 McGowan, Kevin            31 LANES                2:37.00    2:31.69    5  
       35.62  1:13.25  1:52.05  2:31.69                                    
  3 McNeal, Patrick           30 LANES                2:36.00    2:38.75    4  
       37.14  1:18.62  2:00.36  2:38.75                                    
  4 Mullin, Brian             33 BC                   2:22.00    2:45.00    3  
       38.58  1:21.06  2:04.77  2:45.00                                    
 
Event 6  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, Matt             36 LANES                2:35.00    2:23.70    7  
       33.45  1:10.50  1:47.50  2:23.70                                    
  2 Layden, James             38 BUMS                      NT    2:42.78    5  
       36.55  1:17.43  2:00.14  2:42.78                                    
  3 Clegg, Dennis             39 FINS                 2:40.00    2:43.31    4  
       37.56  1:19.47  2:02.92  2:43.31                                    
  4 Chamberlain, Randall      39 TNYA                 2:37.49    2:43.49    3  
       37.55  1:18.90  2:01.15  2:43.49                                    
 
Event 6  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Michael          44 LANES                     NT    2:38.20    7  
       35.79  1:16.07  1:59.17  2:38.20                                    
  2 Mansour, Marc             44 LANES                2:40.00    2:52.61    5  
       39.07  1:23.13  2:08.30  2:52.61                                    
  3 Boyd, Ray                 42 FINS                 2:40.00    3:00.62    4  
       39.99  1:23.50  2:11.31  3:00.62                                    
  4 Murphy, Mark              43 LANES                2:00.00    3:04.37    3  
       34.48  2:07.85  3:04.37                                             
  5 Tripler, Chris            40 YNS                  2:30.00    3:08.66    2  
       41.90  1:29.04  2:19.58  3:08.66                                    
 
Event 6  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rumble, Will              47 DCAC                 2:33.00    2:28.03    7  
       33.90  1:11.00  1:49.98  2:28.03                                    
  2 Johnson, Robb             46 LANES                2:55.00    3:01.64    5  
       40.06  1:24.58  2:13.01  3:01.64                                    
 
Event 6  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Acupuncture and Bodyworks Center
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casey, David              50 LANES                2:50.00    2:43.57    7  
       38.56  1:19.40  2:02.30  2:43.57                                    
 
Event 7  Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorko, Allison            21 MESC                      NT    1:30.86    7  
       43.28  1:30.86                                                      
 
Event 7  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen           33 LANES                1:27.00    1:37.55    7  
       42.52  1:37.55                                                      
 
Event 7  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Maureen            44 BYMCA                1:45.00    1:34.56    7  
       45.08  1:34.56                                                      
 
Event 7  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biethan, Jay              24 LANES                1:17.46    1:16.26    7  
       35.61  1:16.26                                                      
 
Event 7  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chesson, Win              25 TNYA                   59.97    1:05.11    7  
       29.93  1:05.11                                                      
  2 Caines, Eric              28 BC                   1:09.39    1:06.86    5  
       30.92  1:06.86                                                      
  3 Nguyen, Son               29 MESC                 1:19.99    1:15.96    4  
       36.31  1:15.96                                                      
  4 Lewis, Greg               28 LANES                1:29.00    1:30.19    3  
       41.64  1:30.19                                                      
 
Event 7  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nasir, Ramzi              39 LANES                1:30.00    1:31.11    7  
       40.90  1:31.11                                                      
  2 Layden, James             38 BUMS                      NT    1:34.92    5  
       41.42  1:34.92                                                      
 
Event 7  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Creech, Tom               42 FINS                 1:05.75    1:08.48    7  
       32.37  1:08.48                                                      
  2 Lee Loy, Patrick          44 FINS                 1:09.50    1:10.43    5  
       32.52  1:10.43                                                      
  3 Bullis, Peter             44 LANES                1:23.64    1:27.56    4  
       36.92  1:27.56                                                      
 
Event 7  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seligman, James           49 LANES                1:19.00    1:15.80    7  
       35.65  1:15.80                                                      
  2 Rumble, Will              47 DCAC                 1:15.00    1:17.26    5  
       36.11  1:17.26                                                      
  3 Suzuki, Kozo              45 TNYA                 1:18.00    1:17.75    4  
       36.77  1:17.75                                                      
  4 Coombs, John              46 LANES                1:25.00    1:28.31    3  
       41.28  1:28.31                                                      
 
Event 7  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Nicholas Altenbernd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malcolm, Tom              54 TNYA                 1:35.00    1:31.64    7  
       44.15  1:31.64                                                      
 
Event 8  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny             31 BC                     38.00      40.13    7  
 
Event 8  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrlich, Soshanna         52 LANES                  58.84      58.97    7  
 
Event 8  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Nathan            24 JA                     33.07      33.92    7  
 
Event 8  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rochette, Mike            25 JA                     33.80      32.24    7  
  2 Lewis, Greg               28 LANES                  39.50      42.46    5  
 
Event 8  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             34 LANES                  33.20      31.78    7  
  2 Martin, James             30 UCLUB                  35.50      31.90    5  
  3 DeHart, Pieter            30 BC                     36.05      34.76    4  
  4 McNeal, Patrick           30 LANES                  44.00      41.28    3  
 
Event 8  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cairns, Brian             39 TNYA                   39.87      39.97    7  
  2 Dubouloz, Stephan         37 LANES                  52.00      46.61    5  
 
Event 8  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greene, Bob               40 LANES                  37.20      35.38    7  
  2 Ryan, Robert              43 FINS                   36.50      36.36    5  
  3 Martini, Paolo            41 LANES                  36.00      37.04    4  
  4 Barrus, Steve             44 BYMCA                  40.50      39.98    3  
  5 Lee Loy, Patrick          44 FINS                   39.78      40.59    2  
  6 Wyman, Rhys               44 ANA                    41.51      41.00    1  
  7 Tripler, Chris            40 YNS                    39.00      42.30  
  8 Castillo, Joaquin         42 MACC                      NT      45.06  
 
Event 8  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duvall, Jim               45 LANES                  34.56      35.48    7  
  2 Philpy, Paul              48 LANES                  36.00      36.80    5  
  3 Johnson, Robb             46 LANES                  40.00      40.43    4  
  4 Estabrook, Todd           49 UCLUB                  42.00      41.27    3  
  5 Lau, Kent                 46 TNYA                   43.65      44.39    2  
 
Event 8  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               53 LANES                  36.63      37.38    7  
  2 Battistini, Rick          54 ANA                    37.50      39.76    5  
  3 Malcolm, Tom              54 TNYA                   42.00      44.49    4  
  4 Caicedo, Carlos           54 LANES                1:00.00    1:00.87    3  
 
Event 8  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Dot Content, Inc.
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldring, Michael         56 TNYA                   48.00      45.95    7