Tea Party Three Results
Saturday, May 3, 2008 | Sanction #039-005-SSCM

Events 9-12 Index | Swimmer | 1 – 4 | 5 – 8 | 9 – 12 | 13 – 17


Event 9  Women 100-119 200 SC Meter Butterfly Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets NE Swimming  'C'                    2:28.00    2:33.55   14  
     1) Bean, Laura W23                 2) Atkinson, Karen W33            
     3) Wagner, Marissa W29             4) Karjala, Heather W24           
       38.82  1:17.20  1:56.87  2:33.55                                    
 
Event 9  Men 120-159 200 SC Meter Butterfly Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liquid Assets NE Swimming  'A'                    2:00.00    1:57.83   14  
     1) Searles, Dave M31               2) Greene, Bob M40                
     3) Biethan, Jay M24                4) Fehlau, Brian M34              
       27.85    57.49  1:28.33  1:57.83                                    
  2 Liquid Assets NE Swimming  'B'                    2:23.00    2:11.65   10  
     1) Ducker, Michael M22             2) Seligman, James M49            
     3) Russell, Matt M36               4) Martini, Paolo M41             
       34.56  1:07.81  1:39.72  2:11.65                                    
 
Event 9  Men 160-199 200 SC Meter Butterfly Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team New York Aquatics  'A'                       2:09.00    2:16.15   14  
     1) Chamberlain, Randall M39        2) Malcolm, Tom M54               
     3) Suzuki, Kozo M45                4) Chesson, Win M25               
       35.66  1:13.81  1:47.37  2:16.15                                    
  2 Liquid Assets NE Swimming  'D'                    2:30.00    2:27.53   10  
     1) Bullis, Peter M44               2) Casey, David M50               
     3) Nasir, Ramzi M39                4) Coombs, John M46               
       35.58  1:13.48  1:51.03  2:27.53                                    
 
Event 9  Mixed 120-159 200 SC Meter Butterfly Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston College Masters  'A'                       2:08.00    2:10.86   14  
     1) Mullin, Brian M33               2) DeHart, Pieter M30             
     3) Harvey, Jenny W31               4) Caines, Eric M28               
       34.54  1:04.09  1:41.80  2:10.86                                    
  2 Boston YMCA Central Branch  'A'                   3:20.00    3:03.47   10  
     1) Brookman, Monica W33            2) Wagner, Gretchen W33           
     3) Tabor, Anna W32                 4) Flynn, Maureen W44             
       49.51  1:10.49  1:40.27  3:03.47                                    
 
Event 10  Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bean, Laura               23 LANES               11:30.00   11:34.54    7  
       39.76  1:23.44  2:07.04  2:50.81  3:34.08  4:18.43  5:02.23  5:46.64
     6:30.24  7:13.47  7:57.44  8:40.68  9:25.06 10:08.28 10:51.97 11:34.54
  2 Menezes, Maya             24 YNS                       NT   13:48.04    5  
       42.46  1:31.86  2:23.78  3:16.31  4:08.23  5:00.64  5:54.15  6:46.96
     7:40.86  8:34.10  9:28.24 10:21.26 11:14.46 12:08.72 13:00.23 13:48.04
 
Event 10  Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny             31 BC                  11:25.00   11:23.92    7  
       38.29  1:21.75  2:06.12  2:50.40  3:34.44  4:18.15  5:01.92  5:45.75
     6:28.99  7:12.17  7:55.48  8:38.35  9:20.56 10:02.65 10:44.32 11:23.92
  2 Atkinson, Karen           33 LANES               11:11.16   11:31.30    5  
       39.50  1:22.30  2:05.87  2:49.46  3:32.90  4:17.01  5:00.80  5:45.03
     6:29.01  7:12.97  7:56.95  8:40.60  9:23.85 10:06.64 10:49.81 11:31.30
  3 Wagner, Gretchen          33 BYMCA               13:00.00   14:59.02    4  
       46.15  1:38.67  2:33.95  3:30.42  4:26.87  5:24.18  6:21.13  7:18.66
     8:16.38  9:14.09 10:12.48 11:10.34 12:08.34 13:05.91 14:03.29 14:59.02
  4 Brookman, Monica          33 BYMCA               16:00.00   15:01.27    3  
       49.12  1:43.91  2:39.78  3:36.19  4:33.64  5:32.04  6:29.71  7:27.77
     8:25.27  9:22.64 10:21.09 11:17.55 12:14.93 13:12.17 14:08.21 15:01.27
 
Event 10  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Maureen            44 BYMCA               13:00.00   14:23.65    7  
       47.61  1:40.82  2:35.50  3:29.97  5:21.79  6:16.60  7:12.09  8:07.78
     9:03.83  9:58.45 10:53.86 11:47.18 12:40.76 13:33.85 14:23.65         
 
Event 10  Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Emily              55 BYMCA               13:15.20   13:33.95    7  
       45.33  1:36.03  2:27.27  3:19.05  4:11.62  5:04.02  5:56.72  6:49.10
     7:39.02  8:30.15  9:21.22 10:12.25 11:02.94 11:54.90 12:45.07 13:33.95
 
Event 10  Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biethan, Jay              24 LANES                9:58.62   10:52.96    7  
       36.98  1:17.82  2:00.33  2:43.07  3:25.76  4:07.94  4:49.70  5:31.06
     6:12.43  6:53.13  7:33.84  8:14.06  8:54.67  9:34.99 10:14.81 10:52.96
 
Event 10  Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caines, Eric              28 BC                   9:22.29   10:03.56    7  
       31.54  1:06.57  1:43.63  2:21.62  2:59.54  3:38.51  4:17.99  4:56.98
     5:36.01  6:15.82  6:55.49  7:33.44  8:12.28  8:49.92  9:26.75 10:03.56
  2 D'Allessio, Luca          25 BUMS                10:40.00   10:46.74    5  
       35.06  1:13.36  1:52.81  2:32.70  3:53.52  4:34.44  5:15.82  5:57.23
     6:38.43  7:19.69  8:01.23  9:24.50 10:06.15 10:46.74                  
  3 Nguyen, Son               29 MESC                13:33.33   11:57.82    4  
       40.56  1:23.51  2:07.21  2:51.87  3:36.90  4:22.75  5:09.41  5:55.90
     6:42.57  7:29.00  8:14.81  9:01.01  9:47.15 10:33.38 11:18.03 11:57.82
 
Event 10  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Kevin            31 LANES               11:40.00   11:15.81    7  
       39.35  1:20.58  2:02.72  2:44.81  3:27.45  4:09.84  4:52.71  5:35.35
     6:18.58  7:01.41  7:44.49  8:27.53  9:10.29  9:53.15 10:34.72 11:15.81
 
Event 10  Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, Matt             36 LANES               11:30.00   11:25.24    7  
       37.94  1:21.52  2:05.78  2:50.08  3:34.06  4:18.10  5:01.69  5:46.02
     6:29.26  7:11.89  7:54.82  8:37.86  9:21.44 10:03.49 10:46.24 11:25.24
 
Event 10  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mansour, Marc             44 LANES               12:45.00   12:25.95    7  
       39.89  1:25.72  2:13.10  3:00.18  3:47.40  4:34.91  5:22.22  6:09.73
     6:57.50  7:44.99  8:32.27  9:19.44 10:06.28 10:53.39 11:40.56 12:25.95
 
Event 10  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rumble, Will              47 DCAC                11:30.00   11:02.49    7  
       35.62  1:15.17  1:56.14  2:38.19  3:20.21  4:02.75  4:44.86  5:27.68
     6:09.78  6:52.87  7:35.34  8:17.78  8:59.33  9:41.07 10:22.38 11:02.49
  2 Johnson, Robb             46 LANES               13:10.00   14:14.96    5  
       45.09  1:36.02  3:21.99  4:15.90  5:09.94  6:04.84  6:59.39  7:54.63
     8:49.41  9:44.77 11:33.47 12:27.95 13:21.09 14:14.96                  
 
Event 10  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Michael Kossman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, David            52 LANES               11:00.00   11:14.39    7  
       36.79  1:17.33  1:58.88  2:41.24  3:23.78  4:06.75  4:49.88  5:33.26
     6:16.41  7:00.10  7:43.53  8:26.66  9:09.48  9:52.43 10:34.62 11:14.39
  2 Robinson, Jim             51 GSP                 12:00.00   11:58.71    5  
       42.31  1:25.03  2:08.66  2:52.62  3:37.67  4:22.39  5:08.11  5:54.52
     6:40.96  7:26.89  8:12.75  8:57.95  9:43.61 10:29.70 11:15.02 11:58.71
  3 Battistini, Rick          54 ANA                 13:45.00   12:13.10    4  
       38.94  1:22.87  2:09.40  2:55.42  3:41.60  4:28.37  5:15.82  6:03.22
     6:51.74  7:39.07  8:26.62  9:12.88  9:58.74 10:45.44 11:30.91 12:13.10
 
Event 11  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caines, Laurie            28 BC                        NT    2:02.96    7  
       59.36  2:02.96                                                      
 
Event 11  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strom, John               27 YNS                       NT    1:07.96    7  
       32.75  1:07.96                                                      
  2 Emaus, Patrick            25 LANES                1:12.00    1:15.77    5  
       35.11  1:15.77                                                      
 
Event 11  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Searles, Dave             31 LANES                1:05.85    1:07.07    7  
       32.02  1:07.07                                                      
  2 DeHart, Pieter            30 BC                   1:10.04    1:10.46    5  
       34.30  1:10.46                                                      
  3 Mullin, Brian             33 BC                   1:12.00    1:20.44    4  
       39.46  1:20.44                                                      
 
Event 11  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clegg, Dennis             39 FINS                 1:20.00    1:23.95    7  
       41.92  1:23.95                                                      
  2 Layden, James             38 BUMS                      NT    1:24.81    5  
       41.00  1:24.81                                                      
 
Event 11  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Creech, Tom               42 FINS                 1:08.64    1:12.97    7  
       35.82  1:12.97                                                      
  2 Wyman, Rhys               44 ANA                  1:40.00    1:36.08    5  
       46.34  1:36.08                                                      
 
Event 11  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Rob Craven
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               53 LANES                1:13.11    1:18.23    7  
       38.25  1:18.23                                                      
 
Event 12  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karjala, Heather          24 LANES                  41.00      38.00    7  
 
Event 12  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen           33 LANES                  36.75      40.96    7  
 
Event 12  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banker, Margaret          35 YNS                       NT      51.20    7  
  2 Acevedo, Kristine         37 LANES                  53.00      51.41    5  
 
Event 12  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Maureen            44 BYMCA                  43.00      40.45    7  
 
Event 12  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bettencourt, Gregory      23 JA                     31.07      27.51    7  
  2 Cronin, Nathan            24 JA                     30.07      29.12    5  
  3 Ducker, Michael           22 LANES                  32.00      33.40    4  
 
Event 12  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chesson, Win              25 TNYA                   27.57      27.97    7  
  2 Rochette, Mike            25 JA                     31.00      30.31    5  
  3 Nguyen, Son               29 MESC                   31.99      33.31    4  
  4 Knolle, Johannes          25 BUMS                      NT      33.88    3  
  5 D'Allessio, Luca          25 BUMS                   33.00      35.04    2  
  6 Rocuts, Fredy             27 Unattached                NT      40.07    1  
 
Event 12  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeHart, Pieter            30 BC                     30.01      29.29    7  
 
Event 12  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chamberlain, Randall      39 TNYA                   33.31      35.21    7  
  2 Torres, Leonardo          38 BC                     29.70      36.62    5  
  3 Layden, James             38 BUMS                      NT      36.84    4  
 
Event 12  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greene, Bob               40 LANES                  31.10      29.36    7  
  2 Lee Loy, Patrick          44 FINS                   29.97      31.05    5  
  3 Bullis, Peter             44 LANES                  33.01      34.51    4  
  4 Roberts, Michael          44 LANES                     NT      34.62    3  
  5 Castillo, Joaquin         42 MACC                   38.26      37.04    2  
  6 Hu, Ben                   42 TSUN                   40.00      39.37    1  
  7 Murphy, Mark              43 LANES                1:00.00      40.22  
  8 Tripler, Chris            40 YNS                    39.00      44.23  
  9 Forrest-Allen, Scott      41 LANES                  50.00      49.31  
 
Event 12  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mansilla, Franken         48 LANES                  32.00      31.76    7  
  2 Duvall, Jim               45 LANES                  31.57      32.68    5  
  3 Suzuki, Kozo              45 TNYA                   32.50      33.07    4  
  4 Seligman, James           49 LANES                  33.00      33.54    3  
  5 DeSisto, Chris            45 BC                     42.00      37.59    2  
 
Event 12  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Jim Duvall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casey, David              50 LANES                  37.00      37.46    7  
  2 Malcolm, Tom              54 TNYA                   40.00      39.06    5